لوگوی تجارت گستر زانا


کنوانسیون‌های ورود موقت
. در سال‌های پس از جنگ و به خصوص دهۀ 60 و 70 میلادی، اقدامات سازندگی گسترده‌ای در سطح جهان جریان داشت و چون وسائل مکانیکی از قبیل جرثقیل‌‌های عظیم و یا ماشین آلات راهسازی بزرگ کمیاب بود، لذا اغلب این ماشین آلات برای ساخت جاده یا سد و ... به صورت ورود موقت به کشوری وارد می‌شد تا پس از اتمام کارعودت داده شود. به این ترتیب رویه‌های ورود موقت و بدنبال آن کنوانسیون‌های مربوطه رونق گرفت. اسامی این کنوانسیون‌های ورود موقت عبارتند از: کنوانسیون ورود موقت لوازم بسته‌بندی؛ کنوانسیون ورود موقت لوازم حرفه‌ای؛ کنوانسیون تسهیل ورود کالا برای نمایشگاه‌ها؛ جلسات یا وقایع مشابه؛ کنوانسیون ATA؛ کنوانسیون مربوط به کالاهای رفاهی دریانوردان؛ کنوانسون ورود موقت علمی؛ کنوانسیون ورود موقت لوازم آموزشی. کشور ما در اواخر دهه 1340 به این کنوانسیون‌ها پیوسته ولی به لحاظ کم اهمیت شدن آن‌ها و این که کلاً در کنوانسیون استانبول ادغام شده اند به تدریج در حال فسخ و متروکه شدن می‌باشند.

کنوانسیون ATA (1962): به موجب این کنوانسیون می توان نمونه های کالاهای تجاری و فیلمهای تبلیغاتی، کالاهای جهت ارائه در نمایشگاهها وانواع وسایل مشخص شغلی و حرفه ای را با ارائه دفترچه ATA  بدون تودیع تضمین به طور موقت وارد کشورهای عضو این کنوانسیون نمود و در موعد مقرر ازکشور خارج کرد .

کنوانسیون استانبول. با توجه به این که کنوانسیون‌های متعدد و پراکنده‌ای در خصوص ورود موقت وجود داشت که به برخی از آن‌ها اشاره گردید، سازمان جهانی گمرک تصمیم گرفت که تمام کنوانسیون‌های ورود موقت موجود تدوین شده توسط شورا همچنین 3 کنوانسیون ورود موقت وسائط نقیلۀ شخصی (مصوب 4 ژوئن 1954 نیویورک) (موضوع کارنه دوپاساژ) و ورود موقت وسائط نقلیۀ تجاری (مصوب 18 می 1956 ژنو) و ورود موقت هواپیما و قایق تفریحی (مصوب 18 می 1956) که مربوط به سازمان ملل می‌باشد به اضافۀ 2 مورد جدید ورود موقت را در یکدیگر ادغام و به صورت یک کنوانسیون واحد درآورد تا برگزاری جلسات و نیز اصلاحات و ادارۀ آن‌ها با سهولت بیشتری انجام شود. چنین متنی که جامع کلیۀ کنوانسیون‌های ورود موقت است با نام «کنوانسیون ورود موقت» در سال 1990 به تصویب «شورای همکاری گمرکی» رسید. چون اجلاس شورا در سال 1990 در استانبول ترکیه برگزار  گردید اصطلاحاً به آن «کنوانسیون استانبول» گفته می‌شود. (چنین امری در خصوص نامگذاری سایر کنوانسیون‌ها نیز صادق است مثل کنوانسیون کیوتو، کنوانسیون نایروبی، ...)

با قبول این کنوانسیون، کشورهایی که عضو کنوانسیون‌های قبلی ورود موقت بوده‌اند خودبخود از آن‌ها خارج و با پذیرفتن کنوانسیون استانبول، کنوانسیون‌های قبلی مثل ATA، ورود موقت لوازم حرفه‌ای، ...) فسخ شده تلقی می‌گردد.

کشور ما نیز اخیرا به طور رسمی عضویت کنوانسیون استانبول را پذیرفته است.

 

منبع : مکس پدیا

 

ترخیص کالا