لوگوی تجارت گستر زانا

1-تعرفه ارزشی :

در اکثر کشورهای جهان در حال حاضر مبنای محاسبه تعرفه گمرکی ارزش گمرکی کالاست . به عبارتی درصدی از ارزش گمرکی کالا مبنای دریافت حقوق گمرکی خواهد بود . در ایران نیز در حال حاضر مبنای محاسبه تعرفه گمرکی اکثر کالاها ارزش گمرکی کالاست .

نکته 1: ارزش گمرکی کالا ( یا همان CIF ) عبارت است از ارزش کالا + هزینه کرایه حمل تا مقصد + بیمه تا مقصد.

نکته 2: تعرفه گمرکی درحال حاضر در ایران از دو بخش تشکیل شده :  الف-حقوق گمرکی که توسط مجلس تصویب شده و نرخ آن مدتهاست به طور کلی 4 درصد است و ب-سود بازرگانی که هر سال توسط هیات وزیران تصویب و ابلاغ می شود . با این توصیف وقتی تعرفه ارزشی کالایی 55 درصد اعلام می شود به معنی این است که 51 درصد آن سود بازرگانی و 4 درصد آن حقوق گمرکی است .

2-تعرفه مخلوط:

که معمولا شامل یک بخش ارزشی یا یک بخش ثابت است و در محاسبات هرکدام بیشتر شود آن مبنای محاسبه خواهد بود . مثلا تعرفه پیج و مهره 15 درصد ارزشی یا هر کیلو 6000 ریال ( هر کدام بیشتر شود).

3-تعرفه مرکب:

که شامل یک بخش ارزشی و یک بخش ثابت است که هردو در محاسبات جمع می شوند . مثلا تعرفه برنج 5 درصد بعلاوه هر کیل. 5000 ریال .

4-تعرفه ترجیهی:

معمولا با توجه به توافقات دوجانبه ای که بین دولتها برای تجارت منعقد می گردد برای برخی یا همه ی کالاهایی که از کشوری وارد می شود ترجیهاتی قایل می گردند . مثلا تعرفه پارچه 32 درصد و اگر از سوریه وارد شود 15 درصد تعرفه ترجیهی دارد.

4-تعرفه تبعیضی:

دولت به منظور کاهش واردات نوع خاصی یا همه ی کالاهای کشوری تعرفه های تبعیضی در نظر می گیرد.

مثلا تعرفه گندم 10 درصد و اگر از آمریکا وارد شود 20 درصد.

 

( مثالهای تعرفه ای فوق فقط جنبه آموزشی دارد و جهت درک مطلب ارایه شده است )

 

ترخیص کالا